Tanie LED-y !!!

L E D o w n i k  Nr 10:

Tanie żarówki LED - LedCorn.pl

Tanie LED-y ???
Pytanie czysto retoryczne. Takich nie ma!
Oczywiście są, owszem, jeśli jedynym kryterium będzie c e n a. Natomiast źródła oświetlenia LED nie mają spełniać kryterium t a n i o ś c i, lecz przede wszystkim oszczędności energii i wydatków z tym związanych, długotrwałości użytkowania, bezpieczeństwa i kwestii finansowych.

Ale do rzeczy.
Jak Państwo wiedzą z poprzednich artykułów, które publkujemy pod nazwą " Ledownik nr..." na Naszej stronie www.ledcorn.pl , dioda LED jest bardzo wrażliwym elementem elektronicznym o skomplikowanej budowie. Wymaga drogich linii produkcyjnych i bardzo specjalistycznych laboratoriów. Producenci tanich diod tych wymagań nie spełniają. Bazują na kopiach, które oczywiście są dużo i zdecydowanie gorsze jakościowo od ich pierwowzorów.

Kiedyś usłyszałem taką oto opinę, na uwagę dotyczącą użytkowania tanich żarówek LED, które notorycznie psuły się już po ok. 3-4 tygodniach: "......ale wie Pan, ja je mam ciągle na gwarancji...", sugerując jednocześnie, że nic nie traci. Błąd i to ogromny !!!
Świadomość tej osoby na ten temat, była dla mnie inspiracją napisania tego właśnie artykułu. W rzeczywistości zakup i eksploatacja tanich źródeł oświetlenia diodowego jest dla Nas znacznie, ale to znacznie droższa.
Dlaczego? Dlatego, że:

1. Zużycie prądu

TANI PRODUKT  =  WIĘKSZY WYDATEK na PRĄD

Najważniejszy parametr techniczny, mający wpływ na aspekt finansowy. Jeżeli kupujemy słabej jakości żarówki LED, to w porównaniu do markowych chipsetów diodowych potrzebują one dostarczenia więcej energii elektrycznej, aby świeciły z taką samą mocą świetlną, czyli inaczej z taką samą jasnością.
A przecież modernizujemy oświetlenie i wymieniamy na ledowe, aby płacić mniejsze rachunki!

2. Żywotność LED Lamp

NISKA ŻYWOTNOŚĆ  =  WIĘKSZE KOSZTY EKSPLOATACYJNE (wymiana, naprawa, transport itp.)

W markowych diodach LED, tych najlepszych, określa się nawet do 100 tys. godzin. Można przyjąć, że przy dobrej jakości, ten wskaźnik wynosi od 20 tys. godzin, przy czym należy pamiętać, że nie jest to jedyny parametr określający jakość! Tanie taśmy LED czy świetlówki LED czasem przestają już świecić po kilkunastu dniach albo drastycznie zmniejsza się ich jasność świecenia lub zaczynają świecić w barwie fioletowej albo zielonej na skutek zastosowania słabej jakości luminoforu.
Zobacz co to jest żywotność LED?

3. Zakłócenia w sieci

PRZEPIĘCIA W SIECI  =  USZKODZENIA TANICH ŻARÓWEK LED

Zakłócenia w postaci przepięć w sieci elektroenergetycznej to zjawisko występujące bardzo często. Przepięcia te generują impulsy o znacznych chwilowych wartościach napięcia, a więc także prądu, którego stabilizacja jest najważniejszym parametrem dla diody. Zwiększenie mocy biernej, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy włączane są np.: dodatkowe grzejniki powoduje także zwiększenie płynącego w sieci natężenia prądu.

Jak to wpływa na żarówki LED?
Otóż większa wartość prądu powoduje trwałe uszkodzenie struktury diod LED lub w krótkim czasie może znacząco zmniejszyć jasność świecenia  w tanich produktach oświetleniowych. Wynika to z tego, że takie produkty LED nie są wyposażone w odpowiednią elektronikę zabezpieczającą przed wszelkiego rodzaju zakłóceniami.

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. 
Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl